Türkiye'de İmam Hatip Olmak Zor Zanaat!

Bu ülkede İmam Hatiplik şerefli, uğurlu, onurlu, gururlu bir meslek! Ömer Hayyam'ın rubai-yatından bir serzenişle ''Şu dünyada vefasızlığa bak!'' Dal goncayı bir sabah açılmış buldu Gül melteme bir masal deyip savruldu Şu Dünyada vefasızlığa bak, on günde Bir gül yetişip, açıp, solup kayboldu

Bir gönül ehli, bir aile dostu, Bir din görevlisi, Büyüğümüz, kanaat önderimiz,

Eski zamanlardan hoş bir seda, bir çok hatıra; asker arkadaşım; ele avuca sığmaz bir adama "ama Serkan, yapma Serkan der" sesi hala kulağımda...  Dahası en mutlu ve en hüzünlü günlerimizde yanımızda olan, Sn. Hocamız ile İmam hatiplik mesleği ile ilgili bir kaç hoş seda.

Sivas Recep Paşa Hanımın Camii İmam Hatibi Mahmut Çelikten, İmam hatiplik üzerine hoş beş; hiç bilmediğimiz, belkide hiç bu yönüyle düşünmediğimiz bir görev, bir mesele, bir gönül işi...

- (Hatip)İmam Hatip olduğunuz da; çoğunlukla yedi gün yirmi dört saat görev yaparsınız;

-(Yazar) ''çoğusu bilmez, imamın görevi beş vakit namaz zanneder...''

- (Hatip) Cenazesi olan sizi bulur, düğün yapan sizi bulur, çocuğu olan sizi bulur, hasta olan sizi bulur, hatta köylerde akşam dağdan hayvanı eve dönmeyen de sizi bulur!

“Dua ediver de hayvanıma bir şey olmasın” diye.

O da yetmez cami derneğinin, köy derneğinin ve halkın resmî ve gayri resmî işlerinde bile bazen sekreter, bazen muhasebeci ve bazen de arzuhalcilik işleri sizi bekler.

- (Yazar) dedim ya bu iş gönül işi, mesai işi değil.'

          W. Shakespeare / Hamlet” den bir dizeyle, “Olmak ya da olmamak, işte bütün mesele bu!

Düşüncemizin katlanması mı güzel zalim kaderin yumruklarına, oklarına yoksa diretip bela denizlerine karşı dur, yeter demesi mi?

Ölmek, uyumak sadece!

Düşünün ki uyumakla yalnız bitebilir bütün acıları yüreğin, çektiği bütün kahırlar insanoğlunun....

-(Hatip)  Ne zaman ihtiyaç hâsıl oldu, o zaman imama müracaat edilir.

Bunların hiç birisinde mesai mefhumu yoktur.

- (Yazar) 'İmam güven adamı, kanaat önderi, duasına da sözüne de itibar edilen bel bağlanır' 

Yağmur yağmadığında da, yağmur sel olup aktığında da'

- (Hatip) Gecenin birinde bir buçuğunda yatağından kaldırılıp nikâha götürülen imam sayısı hiç az değildir.

- 'Helal ile haram arasında da, ince bir çizgi, heladan yana bir arabulucu, bir görevlidir o' 

- (Hatip) Bu şartlarda yıllarca özveri ile hizmet edersiniz, bir seferinde meşru bir mazerete binaen istenileni yapamazsınız ve hayır dersiniz. Sizden kötü kimse olmaz. Ulaşabildiği her makama sizi şikâyet eder. 

- (Yazar) 'insanoğlu bu çiğ süt emmiş; yaradılışa mucizelere şahit olmuş, cennetten kovulmuş!

- (Hatip) 'Şikayetler' İsimli isimsiz 'sürüp gider'

Her şikâyet yetkili mercilerce gayet ciddiyetle ele alınır.

- (Yazar) Neden mi 'Devlet terbiyesi bunu gerektirir'.

- (Hatip) Çünkü bu soruşturmaya ile muhatap olan imam arkadaş temize çıkarılmalıdır.(!)

Sonra birileri oturur “Hocalar ne iş yapıyor!... Sabahtan akşama akşamdan sabaha yatıyorlar” der.

Hâlbuki ibadetleri ve camiyi yönetmek ten başka daha neler neler yapmıştır o imam.

- (Yazar) 'Hakkında kesin bilgi sahibi olmadığın şeyin peşine düşme. Çünkü kulak, göz ve kalp bunların hepsi ondan sorumludur.' (İsrâ Suresi 36. Ayet )

- (Hatip) Meselâ bu sözü söyleyen kişinin kulağına ilk ezanı bir imam okumuştur. Ya da Sünnetinde, nişanında ve düğününde duayı da  kim yapmıştır!..  Yine Bir imam

'Sahi' çocukken dini bilgileri ve Kur’an eğitimini de ona yine bir imam vermiştir.

Babası veya annesi hastalandığında ve ölüm döşeğinde onların yanında bir imam bulunmuş ve de Kur’an okumuş ve dînî telkinde bulunmuştur!

Onların cenazeleri ile ilgili bütün işleri de yine kim yapmıştır, bir imam hatip.

- (Hatip) Bütün bunları ve daha pek fazlasını unutmuş imamların ne yaptıklarını sorgulamaktadır.. 

- (Yazar) "Biz unutkan bir ulusuz. Unutuyoruz olup bitenleri. Unutuyoruz ve oğulları kızları ölen ana babaları, kanlı gözyaşlarıyla baş başa bırakıp gidiyoruz.".

Uğur Mumcu.

Unutma; biz iyiliği kötülerden, hayatı ölümden öğrendik.

- (Hatip) 'Tüm bunlar unutulurken' imamın arabası, evi, evinin içindeki eşyalar, giysileri vs. çoğu zaman göze batar ve o’na çok görülür.

Herkes kendi geliri ile veya konumu ile imamları kıyaslar.

Allah muhafaza eğer imamları azıcıkta olsa üstün görürse vay haline imamların.

Koca bir sosyoloğumuz bile yakın bir zamanda belki de siyasi bir mülahaza ile öğretmenlerle imamları kıyaslamaktan geri durmamıştır.

- (Yazar) Ne bekleye biliriz ki; #Yenidunyaduzen; hep öteki üzerine, ötekileştirme ve ötekileri karşılaştırma, karşı karşıya getirmek üzere' 

- (Hatip) Bütün bu zorluklara rağmen çok güzel bir meslektir imamlık. Namazın sonunda cemaate yüzünüzü döndüğünüzde, tepenizde kutsal kubbeyi görüp karşınızda cemaatinizle kurduğunuz o manevi bağla bütün bu olumsuzlukları unutur, imam olduğunuz için Allah’a hamd edersiniz.

Öğrencinizin karşınıza gelip “Hocam Fatihayı ezberledim” deyip okumaya başladığında ne yorgunluk ne üzüntü ne de keder kalır insanda ve Elhamdülillah der şükredersiniz.

Cemaatinize sohbet ederken “Allah’tan hakkıyla ancak âlimler korkar” emri ilahisini anlatırken ve “müezzinlerin boyları mahşer günü herkesten uzun olacak” beşareti Rasulullahı haber verirken imam olduğunuz içi bir kere daha Allah’a hamd edersiniz.

Bütün kâinata “Allahü ekber” sedaları ile o’nun adını ve büyüklüğünü haykırmanın hazzını duyar, “Halife olmasam müezzin olurdum” diyen Hz. Ömer’in gıpta ettiği bir yerde bulunmanın farkına varır ve bir kere daha Allah’a şükredersiniz.
Zordur ama güzeldir imamlık.

- (Yazar) 'Peygamber Efendimiz  Hz. Muhammed  (s.a.v)´; "Kur´an´ı öğreniniz. Şüphesiz o, kıyamet günü ehlin için çok iyi bir şefaatçi olacaktır." "Aranızda en hayırlınız Kur´an´ı öğrenen ve öğretendir." "Kur´an´ı okumak kendisine zor geldiği halde onu takılarak okuyana iki sevap vardır. "buyurmuştur .'

Yüreğinize sağlık hocam; bizlerden dualarınızı eksik etmeyin, biz biliriz ki Allah'ın rahmeti ile azabı arasında ince bir çizgi, bir ölçü vardır; usul usul yağan yağmur rahmet iken, bir de bakarız sel olur azap olur!.. 


'Camilerimizi eski günlerdeki gibi görmek umuduyla!'

Sivas Recep Paşa Hanımın Camii İmam Hatibi Mahmut Çelikten

Ve Serkan Deniz Kündem 'Kalende ŞAH' 

27 Ara 2020 - 00:14 -

Muhabir Serkan Kündem


TÜM RÖPORTAJLAR GÖSTER

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Türkiye Haberi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Türkiye Haberi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Türkiye Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Türkiye Haberi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Bugün Seçim Olsa Kime Oy Verirsiniz