-

Global şirket P&G Türkiye'de 30 milyon dolarlık "yerlileşme" adımına hazırlanıyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, dünyada paklik ve şahsi bakım mahsulleri alanında önde gelen ve 33 yıldır Türkiye'de faaliyet gösteren Proc...

Global şirket P&G Türkiye'de 30 milyon dolarlık "yerlileşme" adımına hazırlanıyor
Global şirket P&G Türkiye'de 30 milyon dolarlık "yerlileşme" adımına hazırlanıyor
+12
Büyütmek için resme tıklayın

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, dünyada paklik ve şahsi bakım mahsulleri alanında önde gelen ve 33 yıldır Türkiye'de faaliyet gösteren Procter&Gamble P&G işletmesinin önümüzdeki yarıyılda Türkiye'de yeni yatırımları ve yerlileşme adımları olacağını bildirdi.

Türkiye'de 33 yıldır faaliyet gösteren ve her 10 konutun 9'unda mahsulleriyle yer alan dünyanın önde gelen paklik ve şahsi bakım mahsulleri firmayı P&G, Gebze'deki yapım kuruluşlarında asıllaştırdığı "Yerli Yapım Yatırımları Toplantısı'nda" ülke ekonomisine verdiği katkıyı kamuoyuyla paylaştı.

Buluşmaya katılan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, şirketin ülke ekonomisine katkısı, yapım faaliyetleri, Ar-Ge çalışmaları ve yatırım tasarılarıyla alakalı bilgi aldıktan sonra kuruluşları gezdi. Bakan Varank'a Kocaeli Valisi Seddar Yavuz da eşlik etti.

Bakan Varank, Procter&Gamble'ın 33 yıldır Türkiye'de hem yapım hem de satış yaptığına işaret ederek, şirketin özellikle şahsi hijyen ve deterjan alanında Türkiye'deki ehemmiyetli şirketlerden biri olduğuna, Gebze'nin ardından Şekerpınar'daki yeni yatırımını da bitirildiğine dikkati çekti.

P&G'nin Türkiye'deki tedarik zinciri ve yerlileşme adımlarına da değinen Varank, "Özellikle pandemi yarıyılında şahsi hijyen ve paklik mahsulleri çok daha fazla gündeme geldi. O günlerde, Türkiye'de yerlileşme hususunda evrensel tedarikçilerin Türkiye'deki tedarikçileri nasıl değerlendirmeye başladıklarıyla alakalı bir misal vermiştim. O misal Procter&Gamble ile alakalıydı. Procter&Gamble deterjanda kullandığı bazı kimyevileri o yarıyılda Çin'den ithal edemeyince Türkiye'deki üreticilerle uyuşup bu mahsulleri yerli olarak üretmeye başladı." diye konuştu.

- "Şirketin 2023'e kadar yeni bir 'yerlileşme' gayeyi var"

Varank, Türkiye'de büyük bir pazar hissesine sahip olan P&G'nin bu yıl 120 milyon dolar ihracat yapmayı tasarladığını aktararak, "Bu işletmeye tedarikçi olan Türk firmaları dünyadaki öbür Procter&Gamble fabrikalarına 170 milyon dolar ihracat yapıyor. Burada bir kıymet zincirinden bahsediyoruz. Şirketin önümüzdeki yarıyıla ait yeni yatırım tasarıları var, Türkiye'deki tasarılarını görüştük." ifadelerini kullandı.

Bakan Varank, Türkiye'nin yapımda çok güçlü ve rekabetçi bir ülke olduğunu vurgulayarak, "Global işletmelerin Türkiye'deki fabrikaları, dünyayla mukayese etildiğinde oldukça bereketli bir biçimde çalışabiliyor. Bugün yaptığımız ziyarette deterjan, çocuk bezi ve bir hayli şahsi hijyen alanında şirketin yeni geliştirdiği mahsulleri gördük. Bunları nasıl ihraç edecekleriyle alakalı tasarılarını dinledik ve önümüzdeki yarıyılda Türkiye'ye yapmak istedikleri yatırımları birliktece değerlendirdik." diye konuştu.

Şirketin 2023'e kadar yeni bir yerlileşme gayeyi olduğuna dikkati sürükleyen Varank, "30 milyon dolarlık mahsulü, başka bir deyişle şu anda ithal ettiği mahsulü yerli tedarikçilerden almak üzere bir tasarı yapmışlar. 2023'e kadar o tasarı uygulamaya geçerse cari sarihin eksiltilmesine de katkı sağlamış olacaklar." dedi.

- Son 10 senede çeyrek milyar dolarlık yatırım

P&G Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya İdare Heyeti Başkanı Tankut Turnaoğlu da P&G'nin dünyanın en büyük paklik ve şahsi bakım firmayı olduğunu belirterek, firmanın Türkiye'de 33 yıldır faaliyet gösterdiğini söyledi.

Bakan Varank'ın P&G'nin Gebze yapım kuruluşunu ziyaret etmesinden dolayı mutluluk dinlediklerini ifade eden Turnaoğlu, Türkiye'deki işlemlerini geliştirmek ismine kendisinin görüşlerini aldıklarını söyledi.

Turnaoğlu, firma olarak ehemmiyetli bir ihracat performansları bulunduğunu dile getirerek, "Türkiye İhracatçılar Meclisi TİM bilgilerine göre, kağıt kategorisinde 9 yıldır, deterjan kategorisinde de 5 yıldır ihracat lideriyiz. Bu ihracat eforumuzu çoğaldırmak için son 10 senede 238 milyon dolar yatırım yaptık. Memnuniyetle ifade etmek istiyorum ki 2020'nin ilk 7 ayı itibarı ile da ihracatımızı yüzde 20 artırdık. Hatta mart-nisan aylarında tuttuğumuz ihracat oranları, 33 senelik tarihimizin azami sayıyı oldu. Buradaki imalin takribî yüzde 40'ını ihraç edebildik." değerlendirmesinde bulundu.

- "Küresel tedarik zincirine yerli oyuncular katıyoruz"

Firma olarak öz yeterlilik, yerlileştirme faaliyetleri ile küresel tedarik zincirine yerli oyuncular kattıklarını belirten Turnaoğlu, şöyle devam etti:

"Türkiye'de P&G olarak takribî 450 tedarikçiden 175 milyon dolar kıymetinde mahsul ve hizmet alımı yaparak ekonomiye katkı sunuyoruz. Türk tedarikçilerin rakamı, yabancı tedarikçilerimizin üstünde. Türkiye'de 89 değişik firma bize tedarik sağlıyor. Bunlar aynı zamanda öbür P&G idare merkezlerine de mahsul veya hizmet ihracatı yapıyor. Bu 89 şirketten 42 tanesi de yüzde 100 yerli üretici konumunda. Bu şirketler, P&G'nin bölgedeki öbür yapım ve işlem merkezlerine yalnızca geçen yıl takribî 170 milyon dolar kıymetinde mahsul ve hizmet ihracatı asıllaştırdılar. Bundan büyük iftihar dinliyoruz ve bunu geliştirmek istiyoruz."

Turnaoğlu, yeni yerli Ar-Ge merkezinin Gebze yapım kuruluşunda 2018 senesinde faaliyete geçtiğini hatırlatarak, buranın Avrupa'nın en yeni Ar-Ge merkezi, P&G'nin Avrupa'yla Asya arasındaki tek Ar-Ge merkezi olduğuna dikkati çekti.

Ayrıca söz konusu merkezin Orta Asya, Afrika bölgesinde ehemmiyetli bir mahallî gereksinime yanıt verme emeliyle kurulan bir geliştirme merkezi olduğunu vurgulayan Turnaoğlu, şunları kaydoldu:

"Şu anda 30'dan fazla teknisyen, tahlilci ve yüksek mühendis çalışıyor ve yerli iş ortaklarımızla bu öz yeterliliği, yerlileştirmeyi daha da çoğaldırmak için çalışmalar asıllaştırıyor. 5 üniversite, 25 Ar-Ge sanayi iş birliğiyle 18 faal proje var. TÜBİTAK'la birlikte de çalışıyoruz. Şimdiden bu çalışmalar meyvelerini vermeye başladı. Türkiye'deki harcayıcıların gereksinimleri ve temennileri güzergahında geliştirdiğimiz mahsulleri Türkiye'de üretmeye başladık. Bunların kısa zamanda Türkiye'den bölgeye ihracatını da sağlayacağız. Bu vesileyle P&G ailesi ismine, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank'a ve kıymetli takımına bu ziyaretleri ve bize vermiş oldukları, P&G'ye vermiş oldukları bu hoş takviyeleri için çok teşekkür ediyorum."

11 Eyl 2020 - 14:43 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Türkiye Haberi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Türkiye Haberi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Türkiye Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Türkiye Haberi değil haberi geçen ajanstır.