-

Ticaret Bakanı Pekcan'dan ABD ile "100 milyar dolarlık ticaret hacmi" vurgusu:

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye arasındaki mevcut ekonomik ilişkilerin potansiyeli yansıtmadığını belirterek, "1...

Ticaret Bakanı Pekcan'dan ABD ile "100 milyar dolarlık ticaret hacmi" vurgusu:
Ticaret Bakanı Pekcan'dan ABD ile "100 milyar dolarlık ticaret hacmi" vurgusu:
Büyütmek için resme tıklayın

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye arasındaki mevcut ekonomik ilişkilerin potansiyeli yansıtmadığını belirterek, "100 milyar dolarlık ticaret hacmi niyetine doğru süratle ilerlememiz gerektiğine inanıyorum. Buna erişmek için iki ülke iş dünyasının istekliliği ve katkıları kritik rol oynayacaktır." dedi.

Bakan Pekcan, Dış Ekonomik İlişkiler Heyeti DEİK Türkiye-Amerika Birleşik Devletleri İş Konseyi TAİK ile Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Odası tarafından tertip edilen 38'inci Amerikan-Türk Konferansı'na video konferans usulüyle katıldı.

Pekcan, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Amerika Birleşik Devletleri ile ortaklığına değer kattığını ve ülkeyle bağlarını geliştirmeye hazır olduğunu söyledi.

Dünyanın ehemmiyetli bir başkalaşım sürecinden geçtiğine işaret eden Pekcan, iki ülke arasındaki bağların bu güçlüklerle başa çıkmak için yeterli eforda olduğunu ifade etti.

- Ticaret hacminde bu senenin ilk 8 ayında yüzde 3,5'lik çoğalış

Pekcan, iki ülkenin ticaret ve iş ilişkilerinin son senelerde çoğaldığına dikkati sürükleyerek, "2002 senesinde 6,4 milyar dolar olan ikili ticaret hacmi, 2019'da 21,1 milyar dolara yükseldi. Ayrıca 2020'nin ilk 8 ayında ticaret hacmimiz yüzde 3,5 arkasıydı. Bugün Türkiye'de, toplam 12,8 milyar dolarlık yatırımla 2 bine yakın Amerikan işletmeyi faaliyet gösteriyor. Türkiye'nin Amerika Birleşik Devletlerindeki doğrudan yabancı yatırımı takribî 6,8 milyar dolar seviyesinde bulunuyor ve bu her geçen gün çoğalıyor." bilgilerini verdi.

Bakan Pekcan, "Son on senede ehemmiyetli bir ticaret ve yatırım hacmi gözlemlemiş olsak da her iki ülkenin potansiyeli düşünüldüğünde bu yeterli bir oran değil." diye konuştu.

- "İki ülke iş dünyası arasındaki iş birliğini artırmak çok büyük ehemmiyet taşıyor"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump'ın ticaret başta olmak üzere her alanda daha güçlü iş birliğine lüzum olduğu mevzusunda hemfikir olduğunu aktaran Pekcan, bu sebeple ikili ticari ilişkiler için 100 milyar dolarlık ticaret hacmi maksadının tanımlandığını ve Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Bakanı Wilbur Ross ile bu gayeyi reelleştirmek için yakın bir biçimde çalıştıklarını anlattı.

Pekcan, öncelikli sektörlerin tanımlandığını ve her iki tarafın temennilerinin konuşulduğunu belirterek, "Özel sektör bakış açısını sürece yansıttık ve şimdiye kadar ortak çalışmadan çok hoşnut kaldık. Netice olarak liderlerimizin tanımladığı amaca bağlıyız. 100 milyar dolarlık ticaret hacmi niyetine doğru süratle ilerlememiz gerektiğine inanıyorum. Buna erişmek için iki ülke iş dünyasının istekliliği ve katkıları kritik rol oynayacaktır. İki ülke iş dünyasının arasındaki iş birliğini artırmak çok büyük ehemmiyet taşıyor." dedi.

- "Ticaret etrafını iyileştirmek için bazı adımlar zorunlu"

Ticaret etrafını iyileştirmek için bazı adımların zorunlu olduğuna işaret eden Ticaret Bakanı Pekcan, şunları kaydoldu:

"Bu bağlamda, çelik ve alüminyum Kısım 232 soruşturması sebebiyle çeliğe ek ödentilerin uygulanması ve Türkiye'nin GSP Genelleştirilmiş Seçimler Sistemi programından çıkarılması gibi Amerika Birleşik Devletleri hükümetinin siyasetleri ortak gayemize erişme mücadelelerimizi negatif etkiliyor. Nitekim Bakanlıklarımız arasındaki kapsamlı diyaloğa karşın hudutlu rakamda mahsulü GSP programına yine dahil etme arzımız pozitif bir cevap alamadık. Eş biçimde, çelik ve alüminyum Kısım 232 önlemleriyle alakalı olarak öbür bir hayli ülkeye öneri edilen mantıklı seviyede bir kota mülakatına hazır olduğumuzu ifade ederken, ne yazık ki bu alanda da ilerleme olmadı."

Pekcan, enerji alanında Avrupa ülkeleri arasında Türkiye'nin geçen sene haysiyetiyle Amerika Birleşik Devletlerinden en büyük LNG ithalatçılarından birisi olduğunu belirterek, "Bizim açımızdan böyle pozitif bir büyümeye karşın, mevcut ihtiyatlara ek olarak, Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Temsilcisi Büroyu yakın zamanda dijital ödenti hizmetleriyle alakalı soruşturma başlattı. Soruşturma sonundaki alınabilecek tedbirler de ticari bağlarımızı negatif etkileyebilir." diye konuştu.

Amerika Birleşik Devletlerinin bu cins siyasetlerinin Türk şirketlerinin Amerika Birleşik Devletleri pazarına giriş imkânlarını ciddi biçimde sınırladığına ve iki ülke başkanlarının ortak vizyonuyla çeliştiğine işaret eden Pekcan, LNG veya mobilya gibi muhakkak mahsullerdeki ihracatı teşvik etmek için ticaret misyonları tertip etmeye müteveccih ortak amaçlarının olduğunu ancak bunun pandemi sebebiyle henüz asıllaşamadığını ifade etti.

- "Türkiye'nin Amerika Birleşik Devletlerili yatırımcılar için oldukça çekici olduğuna inanıyoruz"

Enerji, konfeksiyon, tekstil, mobilya, mücevherat, beyaz eşya ve yapı malzemeleri gibi tanımlanan öncelikli sektörlerde bir dizi çevrim içi faalliğin yaşama geçirilebileceğini dile getiren Bakan Pekcan, "Öbür bir hayli büyümekte olan ülkeyle karşılaştırıldığında Türkiye, pazar ulaşımı için geniş fırsatlar sağlıyor ve daha güçlü, daha rekabetçi ve liberal bir iş etrafı oluşturmaya kendini adamış gidişatta." değerlendirmesinde bulundu.

Pekcan, Türkiye'nin Amerika Birleşik Devletleri tarafı için ehemmiyetli olan mevzuların farkında olduğunu belirterek, Türkiye'nin Amerika Birleşik Devletleri hükümeti ile çalışmaya, balanslı ve karşılıklı bir esasta ilerleme koşuluyla tüm mevzuları sarihçe kavgaya hazır olduğunu dile getirdi.

Daha fazla ticaret ve yatırım için daha derin ikili iş birliğinin sağlanmasının ikili ilişkilerin geliştirilmesinin esas reçetesi olduğunun altını çizen Pekcan, şöyle devam etti:

"Türkiye'nin sağlam yapım altyapısının, yapım merkezlerini çeşitlendirmeyi düşünecek Amerika Birleşik Devletlerili yatırımcılar için oldukça çekici olduğuna inanıyoruz. Özellikle Türkiye’nin devam eden teknolojik mutasyon sürecine hizmet edecek projelerle ilgileniyoruz. Yenilikçi, Ar-Ge yoğun ve yüksek katma bedelli mahsul ile hizmetlere müteveccih alakalı yatırımları teşvik edeceğiz. Mevcut sanayi bölgelerine ek olarak, yeni teşvikler sağlayarak yüksek teknoloji yatırımlarını teşvik etmek için kısa zaman evvel Türkiye'de tertemiz bir 'ihtisas hür bölgesi' modeli başlattık. İlk ihtisas hür bölgesi, halihazırda İstanbul'da tanımlandı ve yeni yatırımcıları bekliyor."

- Muhakkak sektörlerde ikili ticaret uyuşması çağrısı

Ticaret Bakanı Pekcan, korunma sanayi gibi alanlarda Türk ve Amerikan işletmelerinin beraber çalışma mevzusunda geniş tecrübeye sahip olduğunu anımsatarak, "Amerika Birleşik Devletlerinin muhakkak projeler için ihracat lisanslarını erteleme veya yalanlama uygulamalarının işletmelerimiz arasındaki iş birliğine hasar verdiğini belirtmeliyim. Bu vesile ile bu cins uygulamaların üstesinden gelme mücadelelerimizi desteklemek için Amerikan firmalarını ve onların Türk ortaklarını bu mevzuyu Amerika Birleşik Devletlerili yetkililere daha sesli bir biçimde gündeme getirmeye davet ediyorum." diye konuştu.

Gelecek aylarda ortak maksatlara erişmek için Türkiye ve Amerika Birleşik Devletlerinin somut adımlara odaklanarak beraber daha yakın ve yoğun çalışması gerektiğini vurgulayan Pekcan, "Kısa veya orta vadede, muhakkak sektörlerde ticareti karşılıklı olarak özgürleştirmeye müteveccih ikili bir uyuşmanın imza atılmasının ticari ilişkilerimize ehemmiyetli bir ivme kazandıracağını belirtmeliyim." dedi.

23 Eyl 2020 - 11:41 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Türkiye Haberi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Türkiye Haberi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Türkiye Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Türkiye Haberi değil haberi geçen ajanstır.